12 lutego 2017

Jak stworzyć trwały związek?


Już niebawem świętować będziemy Dzień Zakochanych, czyli Walentynki. Jest to "święto" popularne w obecnych czasach, co wiąże się przede wszystkim z jego komercyjnym charakterem. Jednak nie o tym dzisiaj. W tym poście chciałam przedstawić kilka swoich spostrzeżeń dotyczących budowania trwałego związku. Jest to zbiór moich obserwacji, a także zlepek wiedzy, jaką wyniosłam z najróżniejszych artykułów, a także lekcji podstaw psychologii i pedagogiki. Wszystko to przedstawione jest w prostej i krótkiej formie, łatwej w odbiorze.


Rozmowa
Podstawa każdego trwałego związku, która decyduje o jego kształcie i obecnym, jaki i przyszłym, wyglądzie oraz funkcjonowaniu. To właśnie słowa są najtrwalszą linią zbliżającą i łączącą dwie osoby.

Wspólnie spędzany czas
Tak jak rozmowa, bardzo istotne jest wspólne spędzanie czasu, co również wydaje się oczywiste, lecz często jedynie na początku związku i z czasem gdzieś to zanika. Oczywiście wiele osób może się temu dziwić, no bo skoro dwie osoby razem mieszkają to jak niby nie spędzają razem czasu? Otóż, czas ten jest wypełniony codziennymi obowiązkami, rutynowymi zajęciami i pozbawiony jest bliskości i oddania, które miały miejsce dawniej. Z tego powodu warto czasem się gdzieś wybrać lub po prostu spędzić razem miło czas bez rozmawiania o paracy, pieniądzach czy problemach, skupiając się jedynie na sobie nawzajem.

Przestrzeń
I choć punkt wyżej mówił o tym jak istotne jest wspólne spędzanie czasu, to jednak czasami warto dać przestrzeń drugiej osobie i pozwolić na wyjście ze znajomymi, obejrzenie meczu i wizytę u kosmetyczki.

Powroty
Jednym ze wspanialszych uczuć jest wiedzieć, że ma się do kogo wracać. Z tego powodu warto celebrować powroty. I nie mam tu na myśli orszaku powitalnego, ale chociażby wyjście z pokoju i pełen ciepła uścisk czy proste pytanie jak minęła podróż? 


Dotyk
Fizyczna bliskość ważna jest od początku naszego istnienia. Począwszy od tej rodzicielskiej, na partnerskiej kończąc, dlatego tak istotne jest okazywanie sobie bliskości i niezapominanie o dotyku i fizycznym kontakcie.

Zasypianie razem
Wydaje się to być niepozorne, a jednak jest bardzo ważne, a szczególnie zasypianie w atmosferze pokoju, kończąc wszelkie kłótnie przed położeniem się do łóżka.

Podziw
Każdy z nas lubi być doceniany, a usłyszenie słów wsparcia od swojego partnera jest niezwykle motywujące. Tym bardziej, że nasz partner jest zazwyczaj osobą, dla której chcemy się starać i to na jej/jego opinii bardzo nam zależy.


A co Wy dodalibyście do tej listy i jakie są wasze spostrzeżenia na ten temat?

3 komentarze:

 1. Ja bym dodała umiejętność słuchania drugiej osoby :) Jest to bardzo ważne. Oraz wierność i zaufanie :)
  Pozdrawiam ;)
  Tak Po Prostu BLOG [klik]
  Zapraszam w wolnej chwili do mnie! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe porady, zgadzam się z nimi w 100% :)
  Zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń